• «Громада має спільно вирішувати, в якому напрямку їй рухатися» - кандидат на посаду міського голови Зборова Роман Переймибіда

«Громада має спільно вирішувати, в якому напрямку їй рухатися» - кандидат на посаду міського голови Зборова Роман Переймибіда

22 Жов, 2017 \\ Зборівський р-н

Громада – це живий механізм. Аби він працював злагоджено та чітко, необхідно дві речі -  ефективні управлінці та громадський контроль. Мешканці не можуть залишатися осторонь того, що відбувається у їхньому місті, а мають стати активними учасниками процесу. У цьому переконаний кандидат на посаду міського голови міста Зборів Роман Переймибіда.

- Пане Романе, свого часу Вам вдалося працювати у різних сферах, однак Ви ніколи не зраджували своєму фаху.

- Так і є.  Юридичну освіту я здобув у Тернопільській  академії народного господарства. Відтоді  фактично безперервно працював по спеціальності. Розпочав свою діяльність після Помаранчевої революції у відділі земельних відносин. Через півроку перевівся у податкову службу. З 2005 року працював у юридичному відділі Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції. Попри це, переїзд в обласний центр не планував, весь цей час проживав у Зборові.

У серпні 2013 року зайнявся підприємницькою діяльністю у сфері права. У 2016 році здав кваліфікаційні іспити та став адвокатом. Спеціалізуюся на цивільних, господарських та адміністративних справах.  Окрім цього працюю юристом у кількох структурах. Зважаючи, що графік роботи доволі гнучкий, вдається поєднувати свою діяльність.

- Що спонукало Вас балотуватися на вибори до органів місцевого самоврядування?

- З огляду на справи, які я веду, бачу  проблеми, з якими звертаються люди. Зокрема це питання самочинного будівництва,  переведення об’єктів будівництва із нежитлового у житловий фонд, земельні питання. З цим рано чи пізно стикається кожна людина. Дуже часто такі  проблеми виникають через відсутність інформації. Тож важливо, щоб структури, які відповідають за ці процеси працювали відкрито, чітко та професійно. Сьогодні ж виникають питання щодо відкритості роботи влади.

- На Вашу думку, це свідомі порушення чи вони виникають через незнання правових аспектів?

- Мені важко сказати. Не виключені обидва варіанти.  Але дуже часто буває, що влада не чує громадян, бо вони не можуть юридично грамотно пояснити суть своєї проблеми. Тому вважаю за потрібне створення консультативного пункту, де громадянин зміг би отримати необхідне роз’яснення та інформацію щодо підготовки звернень, заяв тощо.

- На скільки активно громада міста долучається до процесу управління ним?

- Саме до процесу управління – пасивно, подекуди агресивно. У нас люди вільні. Самі організовуються та вирішують питання благоустрою – здійснюють ремонт вулиць доріг, облаштовують дитячі майданчики тощо.

Разом з тим люди активно долучаються до розумних та потрібних ідей і пропозицій. Наприклад таких, як впровадження роздільного сміттєсортування, яке здійснюється за меценатства приватної юридичної особи.

У перехідний період територіальної реформи, завжди відкриваються нові можливості. Розумію, що це складно, але ми зобов’язані збільшити довіру жителів громади до влади та віру в те, що вони можуть змінити своє місто чи село на краще, адже спільними зусиллями ми зможемо зробити набагато більше. Найбільший успіх розпочинався з ідеї. Я думаю, що у кожного із мешканців громади є ідеї щодо покращення благоустрою та вирішення завдань. У багатьох є ідеї з пропозиціями їх втілення. Владі потрібно навести діалог, який можливий лише на рівноправних засадах та довірі.

Громадянське суспільство – це наша мета. Громадянин – це не пасивний спостерігач, а активний управлінець

При органах влади не працюють такі інструменти суспільного впливу як Громадські ради. Запити Громадських організацій щодо надання інформації, як правило, обмежуються відписками із мінімумом інформації.

Зрозуміло, чому цього не ініціюють посадовці. Але з іншого боку бачимо і пасивність громадян.  Хотілося б відновити роботу рад. Залучити до них авторитетних громадян, які хочуть долучитися до управління містом, можуть генерувати ідеї у вирішенні тих чи інших проблем.

- Як вибудувати діалог між владою та громадою?

- Законодавством передбачена така процедура, як  збори жителів громади. Як на мене, це актуальне питання. Окрім депутатів та старост, які будуть місточком між центром з іншими населеними пунктами, до роботи будуть залучені прості громадяни. Я хочу скласти Положення на підставі чинного законодавства України, яке б детально та максимально просто та доступно регулювало порядок зборів громад (села, міста, вулиці, будинку тощо). Люди самі мають визначити пріоритетні напрямки фінансових вливань та використання своїх коштів, сплачених у вигляді податків. Податки сплачують не лише підприємці, а прості жителі у вигляді 20% ПДВ при покупці товарів, у вигляді акцизу (тютюн, алкоголь, пальне), у вигляді відрахувань від зарплат, які здійснюються роботодавцем. Влада повинна оприлюднювати інформацію про усі витрачені кошти, бажано он-лайн і якомога детальніше. 

- Які проблеми у Зборівській громаді, на Вашу думку, стоять найбільш гостро і потребують нагального вирішення?

- Проблем багато:  дороги, виготовлення правовстановлюючих документів на землі під ставками, землі комерційного призначення, безробіття, каналізаційна система у м.Зборові, питання власності та обслуговування водонапірних башт, питання фінансування освітніх закладів, збереження лікарні, якісного та доступного медичного обслуговування, проблема Зборівського міського кладовища та організація поховань. Кладовище вичерпало свій ресурс і більше не може використовуватися для захоронень. Більше того, на нього немає документації. За стільки років влада так і не змогла врегулювати це питання. В результаті зафіксовані факти, коли люди самовільно проводять поховання у старій частині кладовища. В тому числі на місцях поховання  Українських Січових Стрільців. Згідно закону, на кожному кладовищі повинен вестися реєстр кожного поховання. Має бути схема кладовища. У нас виходить, що хто де хоче, там і проводить хоронить. Самовільні поховання підійшли в притул до житлових будинків, що суперечить санітарним нормам та загрожує здоров’ю людей. Я розцінюю це як варварство.

Однак першочерговою проблемою, яка потребує нагального вирішення бачу безробіття, спричинене відсутністю інвестицій та, відповідно, відсутністю роботи з гідною оплатою праці. Я хочу значну кількість зусиль прикласти для пошуку, грантів, інвесторів, які готові вкладати кошти в робочі місця та виробництво на території нашої громади.

Як передбачається, перших два роки після створення громади уряд планує виділяти значні кошти для підтримки громади. Ці кошти потрібно не проїсти, не закопати, а розпорядитись ними так, щоб вони забезпечили стабільний заробіток для громади в майбутньому.

Зборів знаходиться на Галицько-Подільській височині, тому, думаю, перспективним є створення альтернативних видів енергії, зокрема, вітрових станцій. Основним активом жителів громади є земля – тому намагатимуся максимально стимулювати розвиток аграрних кооперативів, приватних господарств, з врахуванням потреб ринку.


Повернутися до списку