• Освіта в Україні: вижити за уряду Гройсмана

Освіта в Україні: вижити за уряду Гройсмана

8 Жов, 2018 \\ Всеукраїнські новини

«Самопоміч» закликає уряд невідкладно подати до парламенту проект змін до Держбюджету щодо врегулювання питання браку коштів освітньої субвенції.

Ситуація з фінансуванням чи радше недофінансуванням освітньої галузі в державі наближається до катастрофічної. Вже з листопада цього року зарплати вчителям просто перестануть платити. Причина – недолуга політика Кабміну Гройсмана. Зараз, за підрахунками Асоціації міст України, брак коштів освітньої субвенції становить 4,4 млрд грн. До цього додається ще й недосконала формула розподілу бюджетної допомоги на місцях. Завуальовано урядовці переклали відповідальність за фінансування освіти на місцеві бюджети, і  близько 30% коштів на заробітні плати вчителям органи місцевого самоврядування дофінансовують із власних бюджетів.

Хоча Конституція України чітко каже, що саме держава зобов’язана забезпечити доступність та безоплатність освіти. А отже, освітня субвенція, яка закладається в Державному бюджеті України, має покривати всі 100% витрат на заробітні плати вчителям. Державою, а не місцевими кошторисами.

Але уряд приховано перекладає свої прямі зобов’язання перед вчителями на місцеві бюджети. Тобто, Прем‘єр-міністр з екранів телевізорів обіцяє освітянам гідну зарплату і вчасно, тільки виконувати ці обіцянки має не він, а місцеві бюджети. У перемоги – обличчя Гройсмана, а у поразки – місцевого самоврядування. І фактично місцеві бюджети все більше і більше виконують делеговані повноваження держави і все менше займаються власне врядуванням.

З іншого боку, поки вчителям в одному районі зарплати затримують, то в іншому платять вчасно. Це виглядає так, начебто влада жонглює субвенціями для того, щоб приборкати непокірні регіони перед виборами. Але винна знову місцева влада, з неї, мовляв, і питайте, чого лавочки є, а зарплат немає.

«Самопоміч» закликає уряд припинити ці подвійні стандарти відповідальності, змінити формулу розподілу освітньої субвенції і подати до парламенту проект змін до Держбюджету, де врегульоване питання браку коштів освітньої субвенції.

«Самопоміч» готова надати Кабміну фахівців, які допоможуть розробити відповідні документи.


Повернутися до списку