• Тернополяни протестували проти виборів за старими правилами

Тернополяни протестували проти виборів за старими правилами

7 Вер, 2018 \\ Новини області

Тернополяни долучились до мітингу під Верховною Радою. Вимагали реформувати виборчу систему та провести вибори за відкритими списками. Біля парламенту зібрались представники багатьох політичних сил, громадські діячі та небайдужі громадяни. Їхня мета - відстояти законопроект, який дозволить провести вибори за пропорційною системою і з відкритими партійними списками.

Учасниками акції стали представники Тернопільського об’єднання «Самопоміч». Вони переконані, новий Виборчий кодекс дасть змогу людям обирати достойних регіональних лідерів.

«Пройшло 5 років з того часу, як студенти вийшли на майдан. Сталося це з двох причин. У них, як і в усіх українців забрали право вибору. На той час ми всі бачили себе в Європейському Союзі, тодішній президент вирішив, що Україна повинна рухатися в Азію. В руки того агресора, який окупував нашу країну. Одночасно у студентів забрали право вибирати владу. Їм збрехали», - каже голова Тернопільського обласного осередку «Об’єднання «Самопоміч», народний депутат Тарас Пастух.

Що змінилося з того часу? Фактично нічого.

«У парламенті сидять дві найбільші політичні сили, які свого часу на майдані обіцяли провести виборчу реформу і дати можливість формувати владу не олігархам, які призначають своїх підконтрольних депутатів, а людям. Сьогодні ви не побачити на акції жодного прапора партії діючого президента, ви не побачити прапора партії колишнього прем’єр-міністра, який також стояв на сцені Майдану. Тут лише одна політична сила, яка представлена у парламенті, - «Самопоміч». Сьогодні вона на вулиці поряд зі простими громадянами та однодумцями. Ми об’єдналися, щоб змусити діючу верхівку – президента та парламент – виконати свою обіцянку, - каже Тарас Пастух.

Новий виборчий кодекс, попри низку реформаторських речей, вимагає дві ключових. Перша – віддати можливість обирати депутатів не олігархам, а громадянам. Не дозволити їм, маючи власні кишенькові партії, призначати своїх людей. Друге питання – прибрати корупційну складову у вигляді мажоритарної системи. Коли мажоритарник з’являється перед виборцями із сумками грошей і таким чином стимулює їх вибір, а потім наступних п’ять років намагається повернути собі ці кошти.

Пропорційна система з відкритими регіональними списками створює вкрай несприятливі умови для «засівання» округу.

Досі було так, що перемогти на мажоритарному окрузі міг лише фінансово забезпечений кандидат або ж той, хто мав забезпеченого «благодійника». Рецепт простий: гроші – «гречка» – теплий округ – «пташки» в бюлетенях.

За нової ж виборчої системи – мажоритарка буде «ліквідована», умовні виборчі округи укрупнять (27 регіонів замість 225 округів). Навіть гіпотетично, засіяти «гречкою» цілу область, а не якийсь дрібний округ, набагато складніше.

Насправді за новою системою, кожна партія має висунути один загальнонаціональний список і 27 регіональних, у кожному окрузі – щонайменше по 5 кандидатів. А далі справа за виборцем: бо ж маємо обрати партію, а вже потім конкретного кандидата від цієї партії із запропонованого регіонального списку. Тому за великим рахунком самі партії будуть зацікавлені в тому, щоби добирати достойних, з гідною репутацією кандидатів у відповідних регіонах.

- Зважаючи на виборче законодавство, виборець, симпатизуючи певній політичній силі, часто не голосує за кандидата від цієї сили на виборах, оскільки має власні зауваження до цієї людини. Новий Виборчий кодекс дозволить йому в межах області з кількох кандидатів вибрати саме того, кому він довіряє, – пояснює голова фракції «Самопоміч» у Тернопільській обласній раді Віталій Фидрин.

Новий виборчий закон дасть можливість пропорційно представити регіони та міста, щоб їхні інтереси були почуті і враховані

–   При таких змінах до Закону будуть пропорційно представлені політичні сили і регіони. Так з’явиться можливість відстоювати інтереси кожного виборця, додає депутат фракції «Самопоміч» у Тернопільській міській раді Назар Зелінка.

Попри наполягання людей, закон так і не винесли на розгляд депутатів. Він досі не отримав погодження профільної комісії. А це означає, що він формально не готовий до розгляду. Та в «Самопомочі» наполягають – мажоритарна система має припинити своє існування.

IMG_0813.JPG

IMG_0941.JPG

IMG_0844.JPG


Повернутися до списку