• «Справедлива пенсія»: дізнайтеся, чи економить на Вас держава?

«Справедлива пенсія»: дізнайтеся, чи економить на Вас держава?

2 Лип, 2018 \\ Новини області

Перевірити, чи справедливо нарахована пенсія, відтепер можуть місцеві пенсіонери. Кілька тижнів тому у Тернополі стартував проект «Справедлива пенсія». З його допомогою громадяни можуть дізнатися, на скільки оптимально обрано показники, які впливають на розмір пенсії.

Спеціальну комп’ютерну програму з перевірки пенсій розробив активіст «Самопомочі» із Запоріжжя Віктор Богданов. Чоловік, вийшовши на пенсію, взявся досконало вивчати пенсійне законодавство і домігся збільшення виплат і собі, і тисячам пенсіонерів. Понад рік проект успішно працює у Запоріжжі, а нещодавно стартував у Тернополі.

Щопонеділка у приймальні Тернопільського обласного осередку «Об’єднання Самопоміч» громадян консультує координатор проекту «Справедлива пенсія» Роман Нитка. За допомогою комп’ютерної системи фахівець визначає, чи при розрахунку виплат враховано оптимальний період.

Чому «схибили» розрахунки?

«З 2001 року усі роботодавці подають до Пенсійного Фонду та органів фіскальної служби персоніфіковані звіти. Тож ці структури мають у своєму розпорядженні всю інформацію щодо заробітної плати громадян, які офіційно працюють в Україні. Однак, крім заробітної плати за вказаний період, для розрахунку пенсії враховують й інші показники. Зокрема, дані про заробітну плату протягом 5 років у період до 2001 року. Наприклад, у 70-ті, 80-ті чи 90-ті роки. Підприємство, на якому працювала людина, має вибрати час, коли працівник отримував найвищу середню заробітну плату, з найкращими коефіцієнтами стосовно заробітної плати. Часто буває, що бухгалтерія на підприємстві обирає не оптимальні періоди, - пояснює Роман Нитка.

Чому так сталося? Причини можуть бути різними. Незнання, брак часу для роботи з документами чи банальна випадковість. Але ситуацію можна виправити і провести власний розрахунок.

- З 1991 року середня заробітна плата часто змінювалася. Треба чимало часу посидіти над документами, щоб вибрати період, коли вона була найвищою. Дехто не хотів цього робити, дехто не знав, як, тому виникла така ситуація. З появою комп’ютерних програм працювати стало легше і вже не потрібно обирати оптимальний період вручну, - розповідає Роман Нитка.

Завдання проекту «Справедлива пенсія» визначити, чи при розрахунку пенсії визначено оптимальний період. Якщо ні, то підібрати такий, який би був оптимальний для розрахунку пенсії. Не завжди перевірка даних призводить до підвищення пенсії, але в Україні є чимало прикладів, коли розмір виплат збільшувався. Наприклад, в Запорізькій області є випадки, коли після перерахунку пенсія збільшувалася навіть на 900 грн. Це індустріальний регіон, де працювало чимало промислових підприємств і через важкі умови праці люди отримували високі зарплати та великий стаж. Тернопілля не мало великих промислових гігантів, але навіть якщо пенсія збільшиться на 100-200 грн., це теж буде допомогою для пенсіонера.

Що потрібно для обрахунку пенсії?

«Пенсія залежить не лише від розміру зарплати, але й певних коефіцієнтів в кожній галузі. Для того, щоб ми могли визначити, чи оптимально визначено пенсію, нам необхідне розпорядження Пенсійного фонду про нарахування пенсії, де буде зазначено стаж, заробітна плата за кожен місяць протягом періоду, який враховано при розрахунку пенсії. Для цього потрібно звернутися в Управління Пенсійного фонду. Ми розробили бланк заяви. Достатньо тільки вписати свої дані, подати документ в ПФУ і отримати виписку з розпорядження про призначення пенсії. Цю інформацію пенсійний фонд зобов’язаний надавати на вимогу пенсіонера безкоштовно. Відмова у наданні довідки є порушенням законодавства», - пояснює Роман Нитка.

Надалі інформацію вводять у спеціальну програму, яка визначає, чи при розрахунку пенсії обрано оптимальний період.

Можливо, для підвищення коефіцієнта необхідно ввести інший період. Щоб провести ці розрахунки, необхідна довідка про заробітну плату. Її пенсіонер може отримати на підприємстві, де він працював. Достатньо написати заяву. Якщо ж підприємство уже не працює, то при ліквідації воно зобов’язане було передати усі дані в архів. В такому випадку треба звертатися туди. Отриману інформацію знову вводять у програму і вона визначає, який період кращий – той, який враховано, чи той, який запропонували.

Пенсіонер бачить, що для нього краще, і може написати заяву в Пенсійний Фонд про перерахунок пенсії із запропонованим періодом.

Загалом процедура визначення оптимального періоду може займати від одного тижня до місяця. Це залежить від самого пенсіонера, як оперативно він отримає довідку з Пенсійного Фонду та довідку про доходи за необхідний період.

Консультацію громадяни зможуть отримати кожного понеділка з 10 до 17 год за адресою Шевченка,6. Тел. 067 621 75 55


Повернутися до списку