• «Перерахунок пенсій»: тернополянину недорахували понад 400 гривень щомісяця

«Перерахунок пенсій»: тернополянину недорахували понад 400 гривень щомісяця

14 Серп, 2018 \\ Новини області

Тернополянин Адам Жигайло може отримувати пенсію на 430 гривень більшу. Це під час перерахунку виявили спеціалісти проекту «Перерахунок пенсій», який проводить «Об’єднання Самопоміч». Виявляється, під час призначення виплат пенсіонеру врахували неоптимальний для розрахунку період, тому він недотримував значну суму коштів.

Адам Жигайло понад 58 років працював на залізниці. Тривалий час на посаді машиніста. Робота непроста і відповідальна. Доводилось по-різному. Якийсь час чоловік навіть після виходу на пенсію продовжував працювати. Згодом таки вирішив погодитись на заслужений відпочинок.

Коли став отримувати пенсію, був трохи розчарований.

- Виявляється, у хлопців, які працювали на нижчих посадах, пенсія у півтора раза більша. Я не розумію, чому. Мені здається, це не справедливо, - каже пан Адам.

Згодом чоловік почув про проект «Перерахунок пенсій», який проводить «Самопоміч». Вирішив звернутися і не помилився. Спеціалісти виявили, що при призначенні пенсії із трудового стажу вилучено період з найвищим коефіцієнтом.

- Відповідно до процедури, я опрацював документи пана Жигайла. Виявилося, що при розрахунку пенсії вилучено період з коефіцієнтом 1,4. Натомість враховано період з коефіцієнтом 0,4. Я двічі провів розрахунки і не повірив очам. Пенсія заявника може бути на 430 грн. більша, ніж він отримує. Це доволі суттєва сума. Я направив документи у Запоріжжя до розробника програми і він підтвердив мої розрахунки, - каже координатор проекту «Перерахунок пенсій» у Тернополі Роман Нитка.

Фахівець одразу зателефонував пенсіонеру і повідомив, що у нього є підстави претендувати на порахунок пенсії у сторону суттєвого збільшення. Адам Іванович звернувся у Пенсійний Фонд, розповів свою ситуацію, написав заяву на перерахунок пенсій.

- Ви уявляєте, скільки я втратив. Це понад 400 грн. кожного місяця, - розповідає пенсіонер.

Збільшити розмір виплат в майбутньому цілком реально, а от щодо відшкодування втраченого – питання складне. Повернути гроші можна лише через суд, а людині похилого віку зробити це дуже складно.

Нагадуємо, спеціальну комп’ютерну програму з перевірки розрахунку пенсій розробив активіст «Самопомочі» із Запоріжжя Віктор Богданов. Програма визначає, чи при розрахунку виплат враховано оптимальний період. Понад рік проект успішно працює у Запоріжжі, а нещодавно стартував у Тернополі. За цей нетривалий час до координаторів звернулося майже півсотні людей.

«Пенсія залежить не лише від розміру зарплати, але й певних коефіцієнтів стосовно середньої зарплати по Україні. З 2000 року усі роботодавці подають до Пенсійного Фонду та органів фіскальної служби персоніфіковані звіти. Тож ці структури мають у своєму розпорядженні всю інформацію щодо заробітної плати громадян, які офіційно працюють в Україні. Однак, крім заробітної плати за вказаний період, для розрахунку пенсії враховують й інші показники. Зокрема, дані про заробітну плату протягом 5 років у період до 2000 року. Наприклад, у 70-ті, 80-ті чи 90-ті роки. Підприємство, на якому працювала людина, має вибрати час, коли працівник отримував заробітну плату з найвищим коефіцієнтами стосовно середньої заробітної плати в україні. Часто буває, що бухгалтерія на підприємстві обирає не оптимальні періоди, - пояснює Роман Нитка.

Для того, щоб фахівець міг визначити, чи оптимально нараховано пенсію, необхідно, аби заявник надав розпорядження Пенсійного фонду про нарахування пенсії, де буде зазначено стаж, заробітна плата за кожен місяць протягом періоду, який враховано при розрахунку пенсії. Для цього потрібно звернутися в Управління Пенсійного фонду. Бланк заяви можна отримати в офісі. Достатньо тільки вписати свої дані, подати документ в ПФУ і отримати виписку з розпорядження про призначення пенсії. Цю інформацію пенсійний фонд зобов’язаний надавати на вимогу пенсіонера безкоштовно. Відмова у наданні довідки є порушенням законодавства.

Надалі інформацію вводять у спеціальну програму, яка визначає, чи при розрахунку пенсії обрано оптимальний період.

Можливо, для підвищення коефіцієнта необхідно ввести інший період. Щоб провести ці розрахунки, необхідна довідка про заробітну плату. Її пенсіонер може отримати на підприємстві, де він працював. Достатньо написати заяву. Якщо ж підприємство уже не працює, то при ліквідації воно зобов’язане було передати усі дані в архів. У такому випадку треба звертатися туди. Отриману інформацію знову вводять у програму і вона визначає, який період кращий – той, який враховано, чи той, який запропонували.

Пенсіонер бачить, що для нього краще, і може написати заяву в Пенсійний Фонд про перерахунок пенсії із запропонованим періодом.

Загалом процедура визначення оптимального періоду може займати від одного тижня до місяця. Це залежить від самого пенсіонера, як оперативно він отримає довідку з Пенсійного Фонду та довідку про доходи за необхідний період.

Отримати консультацію у рамках проекту «Перерахунок пенсій» громадяни можуть щопонеділка за адресою м.Тернопіль, Шевченка,6. З 10 до 17 год. Тел. 067 621 75 55


Повернутися до списку