• Могильник під Тернополем: облрада виділила два мільйони на захоронення решток тварин

Могильник під Тернополем: облрада виділила два мільйони на захоронення решток тварин

23 Серп, 2018 \\ Новини області

Понад два мільйони гривень виділила облрада на ліквідацію могильника тварин на території Тернопільської філії ДП «Укрветсанзавод». Сьогодні там знаходиться близько 5 тис. тонн відходів. Торік вони спричинили екологічне лихо. Тому в області розробили спеціальну програму, яка стала покроковою інструкцію для ліквідації проблеми.

Проблеми накопичувалися роками

Тернопільська філія ДП «Укрветсанзавод» знаходиться в селі Острів. Останніми роками підприємство працювало з грубими порушеннями, внаслідок чого на території заводу накопичилися тисячі тонн неперероблених відходів тваринного походження. Вони зберігалися на відкритій території. Нестерпний запах, який спричинили рештки в процесі гниття, розносився на десятки кілометрів і буквально не давав життя мешканцям навколишніх сіл. Існував ризик забруднення ґрунтів та водойм, що могло завдати шкоди здоров’ю населення. Люди зверталися до посадовців усіх рівнів. Численні звернення надходили і до депутата по округу, заступника голови Тернопільської облради Любомира Крупи.

Внаслідок безгосподарності на території заводу накопичилася критична маса неперероблених відходів тваринного походження. За різними оцінками, їх кількість становить від 4 до 6 тис. тонн.

У свій час керівник Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василь Хомінець, повідомив, що замовники, згідно з документами, платили за утилізацію одну суму коштів. А по факту – іншу. Тобто велася подвійна бухгалтерія. Натомість підприємство не встигало переробляти отримані рештки. Спершу утилізувалися кісткові відходи.

Решта зберігалися на території підприємства і перетворилися на місиво, яке не підлягало утилізації. Ці відходи спричинили екологічну катастрофу, адже знаходилися під відкритим сонцем, при високих температурах повітря.

Екологічні служби неодноразово штрафували підприємство та надавала приписи, але це не вирішувало проблеми. Торік влітку потік відходів зруйнував стіну й вилився на довколишню територію заводу. На заводі тоді повідомили, що серйозних наслідків інцидент не спричинив, а на стан води та грунтів діяльність підприємства не впливає.

Законсервувати «могильник»

За офіційними даними, починаючи з жовтня 2016 року підприємством перероблено всього 90 тонн відходів із 5 тисяч. Територія огороджена лише частково. Є загроза затоплення майданчика для накопичення відходів, витікання забрудненої води за межі території заводу та потрапляння у річку Серет. За даними Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, яка відбирала проби грунту та води на території заводу, концентрація фосфатів в одній пробі перевищує фонову у 25 разів, в іншій – у 27 разів, перевищення вмісту нітратів у 9,7 разів.

Виявилося, що в Україні не так вже й багато спеціалістів, які знають, що робити з такими відходами. Якщо перевезти їх, то куди і яким чином? Якщо залишити на підприємстві, то як зробити їх безпечними, адже ані переробити, ані спалювати їх не можна. Над цим питанням працювала не одна комісія. Врешті спеціалісти дійшли згоди і прописали механізм вирішення проблеми у програмі.

Планується, що територію, де знаходиться сховище, огородять великим бетоновано-арматурним котлованом. Його залиють спеціальною хімічною сумішшю та вапном. Згори накриють шаром плівки. Вона загерметизує лагуну і попередить поширення неприємного запаху. Вапно знезаразить відходи, а хімічні речовини розчеплять їх на добриво. Уже за рік відходи мають перетворитися на органічну речовину і будуть вивезені з території заводу.

Вартість будівництва споруд для утилізації становить 3,24 млн. грн. Будівництво планується здійснити в один етап. Власних коштів на ліквідацію лиха підприємство не має. Його центральний офіс знаходиться у столиці, де й приймаються всі управлінські рішення. Підприємство перебуває у стані банкрутства. Тож не може дати ані копійки на проект будівництва лагуни, навіть якщо для цього будуть відповідні приписи та рішення судів.

Відповідно до обласної програми, частину коштів надає обласний бюджет – 2,2 млн. грн., по 520 тис. грн. – районний бюджет та Острівська сільська рада.

Тим не менше, і цього недостатньо. Наступним кроком має стати відновлення заводу, кажуть спеціалісти.

- На даний час ветсанзавод не приймає відходів тваринництва. Але ми повинні розуміти, що Тернопільщина – це сільськогосподарський регіон, і без такого підприємства неможливий подальший розвиток тваринництва. Такий завод має функціонувати і приносити прибуток. Він повинен використовувати сучасні технології, що мінімізують шкідливий вплив його діяльності на довкілля, - каже Любомир Крупа.

Справді, обладнання заводу застаріле. Воно встановлене ще у 70-80 роках, тому не відповідає вимогам часу. В області покращилася ситуація щодо тваринництва, тому у нас має бути підприємство, яке приймає відходи. Нам треба думати не тільки про ліквідацію наслідків екологічного лиха, а й про подальший розвиток заводу. Його слід модернізувати. Для цього потрібно великі вкладення. У господарствах області зростає поголів’я великої рогатої худоби, птиці тощо. Якщо не створити умов для утилізації рештків переробки, то існує ризик, що їх несанкціоновано будуть скидати у навколишні ліси, яри. І це може мати катастрофічні наслідки.


Повернутися до списку